به سایت رسا تاسیسات خوش آمدید.در صورت بروز هر گونه مشکل با ما در تماس باشید.

استانداردهای لوله کاروگیت پلی اتیلن

24 تیر

استانداردهای لوله کاروگیت پلی اتیلن

استانداردهای لوله کاروگیت پلی اتیلن

لوله کاروگیت نسل جدید لوله­های پلی اتیلن محسوب می­شوند که طبق استانداردهای موسسه استاندارد ایران و آلمان تولید و روانه بازار می­شوند و در واقع بر اساس استانداردهای فنی مربوط به مدیریت آب و فاضلاب می­باشد. بی شک رعایت کردن اصولی که توسط این سازمان­ها تعیین شده باعث شده تا این لوله­ها از کیفیت بالایی برخوردار باشند و در اکثر صنایع کاربرد داشته باشند. با این وجود بعد از تمام شدن فرآیند تولید آزمون­های برای سنجیدن کیفیت کالاهای تولید شده انجام می­شود.

 

  1. تست ضربه لوله کاروگیت
  2. پایداری حرارتی لوله کاروگیت
  3. آزمون آون مواد اولیه لوله کاروگیت
  4. مقاومت حلقوی اسمی لوله دو جداره
  5. انعطاف پذیری لوله کاروگیت
  6. حداقل ضخامت لایه بیرونی لوله دو جداره کاروگیت
  7. نرخ جریان مذاب لوله کاروگیت

 

مبنای استاندارهای لوله کاروگیت پلی اتیلن

لوله کاروگیت پلی اتیلن به دو دسته اصلی تک جداره و دو جداره تقسیم بندی می­شوند. علاوه بر این تقسیم بندی­ می­توان آن­ها را طبق یک تقسیم بندی دیگر یعنی بر اساس ابعاد و اندازه و قطر لوله­های پلی اتیلن دسته بندی کرد.  اما ما در این بخش سعی داریم که به مبناهایی بپردازیم که استانداردهای لوله پلی اتیلن بر اساس آن طراحی و تعریف می­شوند. یکی از مهم ترین این موارد، مواد اولیه­ای است که برای ساخت این لوله‌ها استفاده می‌شود. یکی دیگر از این اصول، اتصال و نحوه­ی جوش است و همچنین درصد دوده نیز این اهمیت خاصی برخوردار است. پایداری حرارتی و آزمون فشار و ترک خوردگی نیز جزء اصول دیگری است که در طراحی استاندرادها حائز اهمیت و باید مورد توجه قرار ­گیرد.

لوله­های کاروگیت پلی اتیلن

لوله­های کاروگیت لوله­های دو جداره هستند که از پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته می­شوند. شکل ظاهری این لوله­ها دو جداره به این صورت که داخل لوله سطح صاف و سیقلی دارد و سطح خارجی لوله شامل سطحی است که حلقه­هایی مارپیچ گونه و به صورت حلزونی به دور لوله پیچیده شده­اند. یکی از ویژگی­های بارز لوله­های کاروگیت پلی اتیلن، این است که پلی اتیلن به کار رفته در تولید این نوع لوله­ها واکنش پذیری بسیار کم و قابل صرف دارند و این سبب می­شود که بتوانیم از این نوع لوله­ها علاوه بر مصارف آن در زهکشی و فاضلابی در مصارف صنعتی برای انتقال مایعاتی مانند اسیدها و بازها و سایر مواد خورنده و شمیایی استفاده کرد. یکی دیگر از ویژگی این لوله­های کاروگیت پلی اتیلن این است که قابلیت انعطاف پذیری دارند و در اثر اعمال بار و یا فشار توسط محیط اطراف که شامل وزن خاک و سنگ موجود در محل دفن می­شوند آسیبی نبینند و همچنین در مراحل حمل و نقل و رساندن لوله­ها از کارخانه محل تولید تا مکان فروش و نصب در اثر تنش‌های وارد شده دچار آسیب و شکستگی نشوند. علاوه بر این لوله­های کاروگیت از ارزش غذایی برخوردار نیستند و بدون هیچ محدودیتی می‌شود از آن­ها در زمین­های شور و موقعیت­هایی که پیرامون لوله جوندگان موجود هستند استفاده کنیم.

 

 

استانداردهایی که برای تولید لوله­های پلی اتیلن باید رعایت شوند، کدام­اند؟

بعد از این که لوله­های کاروگیت را کاملا به شما معرفی کردیم قصد داریم در مورد مهم ترین استانداردها صحبت کنیم. یکی از مهم­ترین استاندارد­هایی که در تولید و ساخت لوله­های پلی اتیلن اهمیت دارد ASTM که به بیان مشخصات این لوله می­پردازد. یکی دیگر از استانداردهای ضروری DIN  است که به طور معمول به ابعاد لوله­ها می­پردازد. این استاندارد در مورد روش­های تست و آزمون لوله پلی اتیلن بیان شده است. سومین استاندار که بسیار هم با اهمیت است استاندارد ISO  که با نام استاندارد ملی برای لوله پلی اتیلن بیان می­شود و دارای بخش­های مختلفی است. این استاندارد به بررسی لوله­های پلی اتیلن در شبکه آب رسانی تحت فشار و فاضلابی می­پردازد.